13 C
Trogir
NaslovnicaVIJESTITROGIRSVI MALIŠANI BIT ĆE UPISANI U TROGIRSKE VRTIĆE

SVI MALIŠANI BIT ĆE UPISANI U TROGIRSKE VRTIĆE

I dok mnogi gradovi u Hrvatskoj muku muče s neupisanom djecom u vrtiće, među kojima su posebno problematični Zagreb pa i Split, Trogir je jedan od rijetkih gradova koji se može pohvaliti kako u novu pedagošku 2023./2024. godinu  ulazi sa svim uspješno realiziranim zahtjevima roditelja i svom upisanom djecom.

Ukupno su zaprimljena 132 zahtjeva roditelja, od kojih 62 za upis djece u 10-satni jaslički program, 70 za upis u 10, 8, 6 i 5-satne vrtićke programe, dok u poseban 5-satni program za djecu s teškoćama u razvoju nije zaprimljen ni jedan zahtjev roditelja.

Kako doznajemo od Lovorke Buotić, ravnateljice DV „Trogir“ već prilikom zaprimanja zahtjeva uočen je ponovno veliki broj onih za upisom djece u cjelodnevne jasličke programe. Od 62 zahtjeva uvjete je imalo 41 jasličko dijete. Odmah je upisano njih 29, dok će se za preostalih 12 koji imaju uvjete, a nisu još upisana, do početka pedagoške godine otvoriti nova jaslička skupina.

  • Svim roditeljima spomenute djece poslan je odgovor na prigovor s obrazloženjem da je u planu početkom nove pedagoške godine osigurati nova, dodatna upisna mjesta za djecu jasličke dobi i to otvaranjem nove jasličke skupine u DV ,,Maslačak“. Naime, osnivač, a to je Grad Trogir, je preuzeo odgovornost i odlučio odvojiti dodatna financijska sredstva za adaptaciju postojećih prostorno-materijalnih uvjeta spomenutog vrtića i tako proširiti postojeće kapacitete i osigurati nova upisna mjesta za djecu. Prije dvije godine također smo zajedno s osnivačem išli u realizaciju jednog takvog projekta i na veliko zadovoljstvo svih nas, posebno roditelja, uspjeli smo na vrijeme realizirati projekt otvaranja nove odgojne skupine što ćemo vjerujem i ovaj put veoma uspješno uspjeti realizirati. Trenutačno je u tijeku izrada potrebne projektne dokumentacije u skladu sa zahtjevima i pravilima struke te se nadam da ćemo vrlo brzo krenuti s potrebnim građevinskim radovima, pojasnila je ravnateljica Buotić i nastavila.
  • Iznimno sam zadovoljna ishodom ovogodišnjih upisa i mogu reći da iz godine u godinu upisi djece u dječji vrtić, kako za sve predškolske ustanove, tako i za našu, predstavljaju sve veći izazov. S ponosom zajedno sa stručnim timom Vrtića za upise u 2023./2024. godinu zaključila bih kako u DV “Trogir“ nema neupisane djece vrtićke dobi (3-7 godina) koja zadovoljavaju uvjete upisa. Baš, naprotiv, omogućen je upis djeci koja ne zadovoljavaju uvjete u potpunosti i to iz susjednih općina u skladu s dogovorom dvaju osnivača.

Središnji državni ured za demografiju objavio je rezultate istraživanja o demografskim mjerama jedinica lokalne samouprave u 2023.godini. prema kojima su Otočac i Opatija rekorderi naknada za bebe, a najjeftiniji vrtići su u Donjem Miholjcu i Trogiru. Ravnateljica Buotić je to komentirala.

  • Uvijek je veoma aktualna tema o visini cijene usluga dječjeg vrtića.

Dječji vrtić ,,Trogir“ ima sljedeće ekonomske cijene usluga: 10-satni jaslički program je 278,72 eura, od toga 26 posto  je učešće roditelja.

(73 eura), 10-satni vrtićki program je 260,14 eura, od toga 26 posto je učešće roditelja (66,36 eura), 8-satni vrtićki program je 233,59 eura, od toga 24 posto je učešće roditelja (57,07 eura), 6-satni vrtićki program je 159,27 eura, od toga 23 posto je učešće roditelja (37,16 eura), te 5-satni vrtićki program je 142, 01 eura, od toga 24 posto je učešće roditelja (34,51 eura). Sa sigurnošću mogu reći da smo među najjeftinijim vrtićima u Hrvatskoj kad je u pitanju postotak učešća roditelja s tim da osnivač ima tendenciju osigurati besplatan vrtić za svu djecu. Jednako dostupan, jednako siguran i jednako kvalitetan vrtić za svu djecu treba biti cilj odgojno-obrazovnih politika. Kao i sve cijene, tako su i izdavanja za vrtiće zbog inflacije, zbog povećanja cijena energenata, prehrane, potrošnih materijala i ostalog, narasla. Ujedno, Vlada je povećala plaće djelatnika vrtića, a što ona ne financira, već to ide na teret osnivača, odnosno isplaćuje se iz proračuna Grada. Troškovi su veliki. Sve to moram priznati značajno utječe i odražava se na visinu ekonomske cijene vrtića koja se računa prema tome koliko ima zaposlenika (njihove plaće), računa se prehrana, higijenske potrepštine, potrošni materijali i slično što se dalje dijeli na broj djece u vrtiću, odnosno cijenu koja je potrebna da bi vrtić mogao uredno funkcionirati. Shodno navedenom po netom završenom rebalansu proračuna određene troškove preusmjerili smo na osnivača. Troškovi predškolskog odgoja i obrazovanja bi se svakako trebali, ako ne financirati, onda svakako sufinancirati iz državnog proračuna jer se događa da pojedine lokalne samouprave teško pronalaze sredstva za financiranje što naravno nije slučaj s našom predškolskom ustanovom što dokazuju kontinuirana ulaganja kao što je otvaranje novih područnih objekata, njihova adaptacija, otvaranje novih radnih mjesta i zapošljavanje, čime se širi postojeća mreže vrtića te potiče i unaprjeđuje razvoj i kvaliteta cjelokupnog predškolskog odgoja u gradu Trogiru, iscrpno će ravnateljica.

S ukupnom brojkom od 313 već upisanih mališana prošlih godina te  novopridošlima DV „Trogir“ trenutačno ima upisano 403 djece.

Gradonačelnik Ante Bilić otkako je došao na čelo grada prije šest godina najavio je kako želi ostvariti cilj da Trogir bude grad za ugodan život mladih obitelji, a to se može postići jedino ako im se osigura sigurno zbrinjavanje djece dok rade te ulaganje u njihovo školovanje.

  • Brojke su uvijek jedino relevantno mjerilo tako da su ovi podaci, vrlo konkretni i precizni, razlog za ponos i veselje svih nas koliko god mi u gradskoj upravi cijelo vrijeme znamo da radimo dobar posao. Biti četvrti od svih hrvatskih gradova po izdvajanju za demografske mjere je rezultat politika koje vodimo posljednjih šest godina. Od prvog dana govorim da mi je cilj da Trogir postane najpoželjniji mali grad na obali gdje će obitelji imati razlog planirati svoj život i ovo je potvrda da smo na pravom putu. Dva nova objekta u nekoliko godina i mjesto u vrtiću za svu djecu čime se malo koji grad može pohvaliti, besplatni radni materijali za osnovnoškolce, povećane naknade za novorođenčad – sve su to kumulativno mjere koje ljudima itekako znače kada gledaju gdje će živjeti i odgajati svoju djecu. Prije 5 godina smanjili smo cijene vrtića za prosječno 20-30 posto, osigurali smo produženi boravak, financiramo asistente u nastavi, izgradili smo 6 dječjih igrališta, uskoro se gradi novo na Putu Krtina. Do kraja godine imat ćemo novi kulturno-društveni centar u prostoru starog kina gdje će, među ostalim, biti i manifestacije za djecu. Trogir je danas novi, uredniji i ljepši grad kojega se njegovi građani ne moraju sramiti i koji postaje sve poželjnije mjesto za život, istaknuo je gradonačelnik Bilić.

GORDANA DRAGAN

ZADNJE OBJAVE