U današnje vrijeme, kada su stres i emocionalni izazovi sve prisutniji, sve veći broj stručnjaka okreće se terapijama koje uključuju umjetnost, kreativno izražavanje i pripovijedanje. Biblioterapija, odnosno terapija čitanjem, jedan je od tih pristupa koji pokazuje kako riječi mogu imati moć iscjeljenja. Književni tekstovi i priče pomažu pojedincima da prepoznaju vlastite emocije, razumiju unutarnje konflikte i pronađu novi pogled na svijet.
Upravo o tome govorit će se na predavanju “Terapijska moć tradicijskih priča”, koje organizira Matica hrvatska Trogir. Predavanje će se održati ovog petka, 28. ožujka u 19 sati u Gradskoj vijećnici u Trogiru, a vodit će ga Ivana Jarebić Špika, magistra edukacije hrvatskog jezika i književnosti, certificirana biblioterapeutkinja i NLP terapeutkinja, koja se u svom radu bavi terapeutskim potencijalom književnosti, pripovijedanja i tradicijskih priča.
Priče kao alat za iscjeljenje
U prvom dijelu predavanja govorit će se o terapiji čitanjem, njezinom povijesnom razvoju i načinu na koji se književni tekstovi mogu koristiti u terapeutske svrhe. Glavni fokus bit će na tradicijskim pričama, odnosno legendama i usmenim predajama, koje se mogu transformirati u terapeutske priče.
- Priča je lijek, poznato je od pamtivijeka i svima nam je potrebna. Ona se dugo pamti jer slušajući je, aktiviramo sva naša osjetila. Pričajući priče jedni drugima gradimo mostove bliskosti, razvijamo empatiju, plovimo na krilima mašte, zavirujemo u vlastiti unutarnji svijet i odmičemo se od surove stvarnosti. Terapijske priče na kojima je naglasak u ovom predavanju vode nas do samoiscjeljivanja, otvaraju nove perspektive i pomažu nam da postanemo cjelovite osobe. Pričajući o likovima iz tih priča zapravo govorimo o sebi a da toga nismo ni svjesni, objašnjava za Slobodnu dalmaciju Jarebić Špika.
- Radeći s djecom kao profesorica hrvatskoga jezika i književnosti, uočila sam da su premalo upoznati s legendama svog zavičaja, da su im one zanimljive i da ih žele čuti. Tijekom postpandemijskog razdoblja, kao i ostali kolege, suočila sam se s činjenicom da je novonastala situacija ostavila traga i na djecu i na njihovo mentalno zdravlje. Podaci Europske komisije govore kako je u EU zabilježen porast tjeskobe i depresije za 25 posto u prvoj godini pandemije te osjećaja usamljenosti za 22 posto. Tada mi je sinula ideja. Osmislila sam nekoliko radionica koje su se djeci jako svidjele. Upravo te primjere dobre prakse predstavit ću na predavanju. Radionice ove tematike mogu se raditi na svim razinama odgojno-obrazovnog sustava, a to su vrtići, osnovne i srednje škole te visoko učilište pa će posjetitelji imati priliku čuti o tome. Informirat ću ih o terapiji čitanjem i njenim benefitima. To je jedna od projektivnih tehnika koje su danas sve popularnije i u radu s ljudima daju pozitivne učinke na poboljšanje njihovog mentalnog zdravlja, kazala je.
Posebno će se obraditi trogirske legende poput Zlatno srce, Kamerlengova kći i Tri sestre, koje će poslužiti kao primjeri za primjenu pripovijedanja u terapijskom radu.
Tekst: Marina Knežević Petković / Slobodna dalmacija
Foto: Privatni album