17 C
Trogir
NaslovnicaVIJESTITROGIRNAKON DVIJE GODINE, PRED USKRS VRAĆEN LUSTER U TROGIRSKU KATEDRALU

NAKON DVIJE GODINE, PRED USKRS VRAĆEN LUSTER U TROGIRSKU KATEDRALU

Nedavno je u katedralu sv. Lovre u Trogiru, nakon dvogodišnje restauracije na svoje izvorno mjesto vraćen veliki drveni svijećnjak/luster iz 16. st. O važnosti svijećnjaka i obnovi razgovarali smo s Jelenom Grabovac iz Konzervatorskog odjela u Trogiru.

  • Još od 6. stoljeća se u crkvama u osi glavnog broda uvode viseći svijećnjaci da bi se u srednjem vijeku glavni brod crkve u središnjem dijelu počeo osvjetljavati lusterima koji su imali dvije ili više svijeća postavljenih oko jednostavnih geometrijskih oblika. Tijekom kasnijih stoljeća počele su se razvijati sve kompleksnije forme. Osvjetljenje crkve, osobito svetišta, oduvijek je, osim praktične i dekorativne funkcije, imalo i onu simboličku. Kombinacija funkcionalnosti i umjetničkog izraza činila je ove svijećnjake neizostavnim dijelom crkvenog inventara prije pojave modernih izvora svjetlosti. Luster iz trogirske katedrale visi na luku središnjeg broda još od 1561. kako doznajemo iz vizitacije (1756.g.) tadašnjeg trogirskog biskupa Didaka Manole, a izrađen je po uzoru na veliki svijećnjak u crkvi sv. Marka u Veneciji. Djelo je to vjerojatno mletačkih rezbara načinjen od drva topole u obliku dvostrukog grčkog križa trolisnih završetaka s mjedenim kuglama na krajevima. Metalni dio u funkciji ojačanja drvene konstrukcije služi i kao postav za šezdeset i četiri zvonolike čaše od crvenog stakla koje su namijenjene osvjetljenju, nekoć uljanice, kazala je Grabovac i nastavila.
  • Na prijedlog Konzervatorskog odjela u Trogiru, kao dijela uobičajene prakse pregleda kulturnih dobara, nacionalna je restauratorska kuća, Hrvatski restauratorski zavod – Restauratorski odjel Split 2023.g., uvrstila restauraciju lustera u svoj redoviti program. Voditelj je radova bio Boris Mihotović, viši konzervator – restaurator. Luster je zatečen u lošem stanju; velike naslage različite nečistoće, deformirane mjedene kugle, dotrajale čaše za osvjetljenje i zastarjela te opasna elektroinstalacija nagovijestile su potrebu za suradnjom s još nizom stručnjaka kako bi se ovaj kompleksan zahvat uspješno i cjelovito ostvario. Nakon istražnih radova i uzimanja uzorka drva, prema preliminarnom izvješću Hrvatskog Restauratorskog zavoda kojeg potpisuje Mihotović, pristupilo se konzervatorsko – restauratorskom zahvatu. Restauratorski tim susreo se s nizom izazova zbog različitosti materijala koji traže i različit pristup i metodu restauracije, a s posebnom pažnjom se pristupilo demontaži elektroinstalacija na lusteru te nabavi i postavljanju nove. S obzirom na sigurnosne zahtjeve suvremenih standarda, dotrajala elektroinstalacija u potpunosti je zamijenjena novom, kompatibilnom s povijesnim izgledom lustera, ali sigurnom za uporabu. Time je omogućeno da se luster ponovno koristi u liturgijskim i svečanim prigodama bez rizika od oštećenja ili požara. Nakon dvije godine predanog rada, spletom okolnosti upravo u svjetlu nadolazećeg Uskrsa, luster je u ožujku 2025. vraćen na svoje izvorno mjesto u središnji brod katedrale sv. Lovre. Ovim značajnim restauratorskim zahvatom ne samo da je očuvan vrijedan dio opreme katedrale iz 16. stoljeća, već je i osigurana njegova dugovječnost za buduće generacije, zaključila je Grabovac.

GORDANA DRAGAN

Foto: Facebook Župa sv. Lovre, Trogir 

ZADNJE OBJAVE