13 C
Trogir
NaslovnicaVIJESTITROGIRZELENI PRSTEN UOKOLO POVIJESNE JEZGRE TROGIRA DOBIVA NOVO RUHO

ZELENI PRSTEN UOKOLO POVIJESNE JEZGRE TROGIRA DOBIVA NOVO RUHO

U gradskoj vijećnici za građane Trogira posebice one koji žive u povijesnoj jezgri  održana je javna prezentacija projekta “Zeleni prsten stare gradske jezgre”. Cilj je bio upoznati ih s tim projektom čija realizacija započinje u idućoj godini, a sadrži uređenje parkova Žudika i Fortin te Trga bl. Augustina Kažotića ispred crkve sv. Dominika pokraj gradske rive. Projekt uređenja toga trga predstavila je arhitektica Petra Ivanišević Brzulj iz Arhitektonske radionice Centar d.o.o. iz Splita. Urbanističko – arhitektonsku studiju uređenja parka Fortin predstavili su Mate Žaja i Ivan Radeljak iz Studia OMNIARH d.o.o, a projekt uređenja parka Žudika predstavio je Dragan Žuvela iz Ureda ovlaštenog arhitekta Dragan Žuvela. Da je prezentacija izazvala veliki interes građana potvrdila je prepuna gradska vijećnica.

  • Početna os uređenja prostora ispred crkve sv. Dominika bila je naći projektno rješenje ulaza u crkvu i prostora uokolo kipa bl. Augustina Kažotića koji gleda prema jugu na trg i gradsku rivu. Ono što je sada uočljivo jest da trgu nedostaje oprema, a nije ni popločan, bez zelenih je površina, kazala je u uvodu arhitektica Ivanišević – Brzulj. Opisujući kako bi taj prostor trebao izgledati u skoroj budućnosti istaknula je  da će se popločati istim kamenom kao i gradska riva te da će oprema u koju su uključene klupe biti u elegantnom decentnom stilu. Što se tiče rasvjete ona će biti također u istom stilu, a činit će je stupići ili podna rasvjetna tijela postavljena u hortikulturi koju će činiti grmoliko bilje, 4 gorke naranče, besplodna murva ili pitospora. Rekla je kako je želja Grada bila da se na tom dijelu projektiraju fontane s pitkom vodom, što je ona uvažila, pa su u projektu predviđene dvije takve fontane uz šetnicu na rivi. Postavit će se i brončana maketa grada Trogira uz obalni dio kao „informativni pult“ posebice turistima, a u zidu iza kipa bl. Augustina instalirat će se 3 kamena ulomka iz samostana sv. Dominika. Trava koja će biti na planiranim zelenim površinama bit će prirodna, istaknula je arhitektica Ivanišević Brzulj.

Projektant Dragan Žuvela najprije je iznio povijesni uvod parka Žudika smještenog na istočnom dijelu stare gradske jezgre, rekavši kako je iz povijesti ostao jedino secesijski podest. Naglasio je kako taj park nikad nije zaživio među građanima te da je po definiciji ostao tranzitni park u kojemu ima vrlo malo pješačkog prometa, što je namjera promijeniti. U projektu čiji je on autor stoji kako je stoga određena dominantna šetnica kroz park, a postojeći bunker iz II. Svjetskog rata odredio je kako je rekao, gravitacijskom točkom kao i spomenik braniteljima. Na mjestu bunkera planirao je smjestiti humak, a u njegovoj blizini česmu i klupe te info-table. Što se pak hortikulture tiče rekao je kako se planira posaditi niže raslinje. Naglasio je kako je taj park izuzetno važan kao scenografija stare jezgre posebno s rasvjetom.

Arhitekti Žaja i Radeljak imali su najduže izlaganje budući da je prostor parka Fortin koji se proteže od starog kamenog mosta do kule sv. Marka najveći. Taj prostor nalazi se na sjevernom dijelu stare jezgre i obuhvaća na sjeveru – morski kanal Fošu, na istoku – sjeverni ulaz u grad tj. Mali most, na jugu – ulična pročelja, a na zapadu – kulu sv. Marka. Ukupna površina je oko 20.000 kvadrata.

  • Studija uređenja prostora izrađena je na temelju analize povijesnog razvoja obuhvata, analize postojeće problematike  unutar obuhvata, te izrade cjelovitog rješenja kojim se uz rješenje bitnih zatečenih problema unaprjeđuje i aktivira taj vrijedan gradski prostor kazali su i apostrofirali da se rješenjem predlažu ključne pozitivne promjene. To su: podizanje sjeverne obale za pola metra radi sprječavanja plavljenja koje je izvedeno integralno s rehabilitacijom zelenog fonda parka Fortin i reorganizacijom  pješačkih komunikacija radi uspostave logičnog kretanja kroz prostor od obale prema povijesnoj jezgri i od Malog mosta na istoku prema kuli sv. Marka na zapadu. Potom podizanje klimatske osviještenosti građana. Ponuđeno je i rješenje nove primjene prezentacije baroknog bedema Bernardo (sv. Ivana), reorganizacija parkirališnih mjesta koja će prvi put kako su kazali omogućiti nesmetan pristup svih hitnih službi povijesnoj jezgri. I na kraju studija nudi novo rješenje uređenja zelenog pojasa uz sjeverno pročelje stare jezgre koji će ujedno donijeti novi i uređen sustav ugostiteljskih terasa i svođenje njihove namjene na prihvatljivu mjeru bez mogućnosti bespravnog širenja u zelenu zonu i uz pročelja zgrada, rekli su.
  • Podsjetili su kako će se zadržati dva prostora za “balote”, izmjestiti sadašnji javni WC i urediti još jedan, a na zapadnom dijelu od novog pješačkog mosta urediti dječje igralište pokraj kojega će biti edukacijski park klimatske osviještenosti.

Gradonačelnik Ante Bilić osvrnuo se na važnost ovoga projekta koji će donijeti jedan novi izgled povijesnoj jezgri te zadovoljstvo odazivom građana na prezentaciju.

Najviše njihovih pitanja odnosilo se na ponuđena rješenja vezana za štekate koji su već dugi niz godina “blokirali” prolaz pješacima te djeci do škole, onih o parkiralištu na Fortinu i potrebi izgradnje većeg broja javnih WC-a u oba spomenuta parka.

GORDANA DRAGAN

Fotogalerija: Dino Čaljkušić

Foto: prostor ispred crkve sv. Dominika, prostor parka Fortin i park Žudika

ZADNJE OBJAVE