Mnoge gradove muči nemogućnost širenja groblja i nedostatak grobnica, poput Zadra gdje trenutačno nema niti jedna slobodna grobnica, o čemu ovih dana izvještavaju mediji.
“Živjeti nije lako, umirati još je teže” – mogla bi biti parafraza poznatog stiha svima onima koji nemaju grobnicu, a umre im netko iz obitelji. Na društvenim mrežama nedavno je šokirao podatak o grobnici na zagrebačkom Mirogoju koja je prodana za 70 tisuća eura.





Što se Trogira tiče građani na svu sreću nemaju takvih problema, dapače. U sklopu cjelovitog uređenja postojećeg groblja koja će uskoro započeti prema projektu što ga je izradio STUDIO OMNIARH D.O.O. dodatno će se osigurati 22 zidne grobnice s 33 ukopna mjesta, zapadno od središnjeg križa za sve poginule branitelje, te 10 malih grobnica s po tri ukopna mjesta od kojih je njih pet iznad spomenutog križa-sjeverozapadno i pet na samom vrhu najnovijeg dijela groblja. Pored toga spreman je i projekt te potrebna dokumentacija za proširenje groblja. Na čestici na sjeveroistočnom dijelu uredit će se oko 200 novih grobnica i tako značajno smanjiti lista građana koji čekaju na svoje grobno mjesto.
Od arhitekta Ivana Radeljaka, glavnog projektanta uređenja groblja doznajemo kako će se projektom zadržati njegova osnovna organizacija uz uređenje pješačkih površina i hortikulturno uređenje cijelog zahvata.
- Postojeći asfalt unutar groblja uklonit će se i zamijeniti kamenim pločama, a spremnici za otpad smješteni na glavnim pješačkim tokovima izmjestit će se na manje uočljive pozicije pri čemu će i dalje biti omogućen pristup komunalnim vozilima do spremnika. Slobodan prostor na osnovnim križanjima pješačkih tokova koji će se dobiti izmještanjem spremnika reprezentativno će se urediti i ozeleniti. Postojeća stubišta će se ukloniti i zamijeniti novima. I prostor oko postojećeg spomenika – (središnjeg križa) također će se urediti dok će se pokos istočno od njega urediti kao proširena pješačka komunikacija s klupama i drvoredom, pojašnjava Radeljak.
Ono što je naglasio jest da će se između prostora mrtvačnice i gospodarske građevine postaviti pomična pregrada kao vizualna barijera, čime će se postići da pristup za pogrebno vozilo i novoformirano gospodarsko dvorište između mrtvačnice i gospodarske zgrade nisu više dio vizure posjetitelja. Dakako, osim građevinsko zanatskih radova obavit će se i oni koji uključuju instalacije vodovoda i odvodnje te elektroinstalacije.
Istodobno s uređenjem groblja pristupit će se i uređenju parkirališta ispred njega, za kojega je isti STUDIO OMNIARH izradio projekt. Doznajemo kako će se urediti ukupno 58 parkirnih mjesta od kojih 4 za osobe s invaliditetom te za skutere i motore dvadesetak mjesta. Parkiralište će se oplemeniti s dvadesetak novih listopadnih stabala. Uređenje groblja i parkirališta Grad će stajati 1,5 milijun eura.


Trogirsko groblje je u vlasništvu Grada, a njime upravlja komunalna tvrtka Trogir holding. Ono slovi kao jedno od ljepših na ovom području. Nije monumentalno, ali je kažu mnogi romantično i prava zbirka umjetnina. Njegova najstarija jezgra ograđena kamenim zidom, u kojoj su zasađeni stoljetni čempresi, koji se nižu u dugim pravilnim alejama datira iz 19. stoljeća, te se u cjelinu stopila s preostala dva naknadno proširena dijela.
U najstarijem dijelu u kvadrantu južno od crkve nalaze se grobnice znamenitih Trogirana, imućnijih građana i plemića (Andreis, Cipiko, Kažotić, Cega, Garagnin, Babić-Nutrizio, Tacconi, Moretti, Burić, Paladino, Madirazza, Puović, Lubin, Gattin, Zannoni, Ivčević, Slade-Šilović…). Sjeverozapadno pak prevladavaju obični grobovi onih siromašnijih građana.
U novije vrijeme na trogirskom groblju pokopani su: pjevač Vinko Coce kojega su njegovi sugrađani nazivali trogirski slavuj, čiji grob posjećuju obožavatelji iz cijelog svijeta, etno muzikolog dr.sc. Nikola Buble, prof. matematike i fizike, magistar prava i umjetnik Jerolim Ostojić te novinarka i književnica Palma Katalinić.
GORDANA DRAGAN
Foto: Dino Čaljkušić