Jučer je Trogir još jednom pokazao koliko duboko čuva svoje vjerske i kulturne tradicije, svečano obilježivši blagdan Gospe Karmelske, jednog od najznačajnijih i najemotivnijih dana za vjernike ovog kraja.
Program obilježavanja započeo je jučer u 18:15 sati molitvom krunice, a potom se procesija s Gospinim kipom uputila prema trogirskoj katedrali. Svečanu svetu misu u 19 sati predvodio je don Tomislav Čubelić, omiljeni svećenik koji se nakon dugo godina vratio u Trogir na radost brojnih vjernika. Misu je uveličao katedralni zbor, a po završetku misnog slavlja procesija se uputila nazad prema crkvi Gospe od Karmela, koja je cijelog dana bila otvorena za sve posjetitelje. Poseban trenutak obilježio je prolazak procesije preko trogirske rive, gdje je skupina brodova zvukom sirena pozdravila Gospu. Taj je prizor oduševio ne samo domaće vjernike nego i brojne turiste koji su se spontano pridružili molitvi i slavlju. Tradicionalno, u povorci je sudjelovala i Narodna glazba Trogir.
Nakon duhovnog dijela, slavlje se nastavilo u Pašikama uz Pučku veselicu organiziranu u sklopu 55. Trogirskog kulturnog ljeta. Fešta je počela u 21 sat, a brojni posjetitelji uživali su u dobrom vinu, ukusnoj spizi i glazbi Trogirskih kanti.
Humanitarna nota ovogodišnjeg slavlja bila je posebno istaknuta – tijekom večeri organizirana je lutrija čiji prihod ide za obnovu samostana Sv. Križa u Arbaniji. Rasprodano je oko 700 listića, a lutriju su, na zadovoljstvo svih okupljenih, izvlačili najmlađi.
Prema riječima organizatora iz Udruge Gospe od Karmela, na čelu s Kuzmom Bublom i Rikardom Jurjevićem, ove godine okupilo se više ljudi nego ikada, što domaćih što gostiju. Fešta je potrajala do kasnih noćnih sati, a Trogir je još jednom pokazao kako se vjera, zajedništvo i dobra fešta najbolje spajaju pod okriljem Gospe Karmelske.
A.L.
Fotogalerija: Joško Herceg

