17 C
Trogir
NaslovnicaVIJESTITROGIRMlada trogirska znanstvenica oduševila publiku modernim terapijskim pristupom tradicijskim pričama

Mlada trogirska znanstvenica oduševila publiku modernim terapijskim pristupom tradicijskim pričama

U organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Trogiru sinoć je u prepunoj trogirskoj Gradskoj vijećnici održano predavanje pod nazivom “Terapijska moć tradicijskih priča“. Predavanje je održala Ivana Jarebić Špika, magistrica edukacije hrvatskoga jezika i književnosti, terapeutkinja čitanjem i neurolingvistička terapeutkinja.

U uvodnom dijelu predavanja predsjednica Ogranka dr.sc. Danka Radić istaknula je kako je predavačica uz sve navedeno i profesorica Zdravstvenog učilišta, studentica Doktorskog studija Sveučilišta u Zagrebu, a tema njezine doktorske disertacije je Klinička terapija čitanjem kod pacijenata Dječje i adolescentne psihijatrije. Vanjska je suradnica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije pri kojem je radila na projektu “Puštam papirnate lađe”, a autorica je i biblioterapijskih priča za projekt “Tu i Tamo”.

Predsjednica Radić je naglasila kako se profesorica Jarebić Špika bavi i znanstvenim radom. Izlagala je na nekoliko znanstvenih i stručnih skupova te objavila radove pod naslovima: Utjecaj kreativnog pisanja na prevenciju emocionalnih teškoća kod djece i mladih, Globalizacija u obrazovanju i očuvanje trogirske baštine, Recepcija Judite u nastavi hrvatskoga jezika te Biblioterapijska interpretacija romana Heidi. Održala je predavanje i iskustvenu radionicu pod nazivom Biblioterapijski pristup pacijentima za djelatnike Pedijatrije i Dječje psihijatrije KBC-a Split kao dio programa Festivala znanosti 2022. te je izvodila biblioterapijske radionice s pacijentima Dječje i adolescentne psihijatrije Dnevne bolnice u Splitu. Radila je i kao profesorica hrvatskoga jezika u trogirskim osnovnim i srednjim školama.

U uvodnom dijelu predavanja profesorica Jarebić Špika objasnila je pojam biblioterapije te dala pregled njenog povijesnog razvoja. Zanimanje publike osobito je privukao središnji dio izlaganja u kojem je dala detaljan prikaz kako se tradicijske priče mogu pretvoriti u terapijske i to na primjerima triju trogirskih legendi (“Zlatno srce”, “Kamerlengova kći” i “Tri sestre”). Iznijela je prijedloge za kreativne projekte i terapijsku obradu trogirskih legendi na svim razinama odgojno-obrazovnog procesa od vrtića, preko osnovne i srednje škole do visokog učilišta. Prikazala je i tijek terapijske radionice “Gospođica Rafioli” koja je temeljena na istoimenoj, ali nezapisanoj legendi, a koju je radila s pacijentima Dnevne bolnice Dječje i adolescentne psihijatrije KBC-a Split. Publika je bila oduševljena konciznim izlaganjem, a posebno su ih zainteresirala predavačicina iskustva u radu s pacijentima.

Predavanje su uveličali Vokalisti trogirske katedrale izvedbama triju tradicijskih skladbi: “Projden kroz Pasike”, “Moja jube” i “Ponistra je drivo” koje su se savršeno uklopile u temu izlaganja.

Predsjednica Ogranka dr.sc Radić zahvalila se mladoj znanstvenici istaknuvši kako je predavanje bilo izuzetno zanimljivo i dojmljivo, utemeljeno na spoju stručnosti i iskustva. To je prvo predavanje koje se bavi obradom trogirske tradicijske baštine na terapijskoj razini, a doprinosi očuvanju bogate trogirske kulturno-povijesne baštine, istaknula je dr.sc Radić.

Nakon predavanja sudionici su mladoj trogirskoj znanstvenici prilazili čestitajući, a velik broj njih je pokazao interes za temu te su željeli saznati postoji li mogućnost daljnjeg stručnog savjetovanja. Podsjetimo, magistrica i terapeutkinja Ivana Jarebić Špika vlasnica je obrta za savjetovanje i edukaciju Laura u sklopu kojeg pruža usluge terapije čitanja, neurolingvističke terapije, art terapije, terapije igrom, rada na komunikacijskim vještina i jezično-govornim teškoćama… 

Fotogalerija: Dino Čaljkušić

ZADNJE OBJAVE