Proslavu 200. obljetnice Narodna glazba Trogir započela je danas (1. veljače) svečanim otvaranjem istoimenog trga smještenog između zgrade Kneževa dvora i crkve sv. Ivana Krstitelja na istočnom dijelu povijesne jezgre. Ploču s imenom trga postavljenu na pročelju spomenute zgrade otkrili su gradonačelnik Ante Bilić i voditelj glazbara Davor Jelavić, a trg je blagoslovio župnik-upravitelj Župe sv. Lovre don Roko Kaštelan.

Tom posebnom događaju, s obzirom da je trogirsko društvo drugo najstarije u Hrvatskoj, nazočili su brojni građani među kojima i bivši glazbari, predstavnici kulturno-umjetničkih udruga i civilnog društva te prijateljskih Glazbi iz: Solina, Donjih Kaštela, Drniša, Šibenika, Paga i Pirovca. Poseban pozdrav Duška Guina, predsjednica društva, inače prva žena na toj funkciji u dva stoljeća njegovoj dugoj povijesti, uputila je članovima DVD-a Trogir najstarijeg njihovog prijateljskog društva.

Guina je u svom obraćanju kazala kako je proslava obljetnice započela otvaranjem trga te će se nastaviti nastupima i događajima „iznenađenja“ tijekom cijele godine.
- Započeli smo davne 1825. godine i trajemo i danas. Prolazila su vremena, monarhije, države, ratovi, ali održali smo se i opstali unatoč svemu, zahvaljujući entuzijazmu, ljubavi i odricanju brojnih generacija Trogirana koji su u tih 200 godina bili dio društva i čiju tradiciju koja nam je ostavljena u nasljeđe mi današnji glazbari čuvamo s ciljem da ovu „instituciju grada“ ostavimo u nasljeđe nekim novim generacijama, istaknula je i nastavila.
- Datum na koji otvaramo trg izabrali smo s razlogom. Naime, period Drugog svjetskog rata bio je iznimno težak za našu Glazbu. Dolaskom okupatora kako inventar i glazbala ne bi došli u njihove ruke glazbari pohranjuju u svojim kućama… Iako je pritisak okupatora bio jak kao i naredbe da se svrstaju u njihove redove, glazbari su se tome oduprli slijedeći primjer klarinetiste Jakova Košćine. Nakon završetka rata glazbari se vraćaju u Trogir i 1. veljače 1945. se sastaju u zgradi Paladino te oživljavaju ratom prekinutu tradiciju i Glazba počinje s radom. Vjekoslav Karara, Ivan Karara, Anton Gruić, Vjeko Betica, File Paraman, Vicko Gruić, Filip Ercegović, Jakov Luić, Joško Coce, Ivan Rožić, Petar Kalebota, Frane Buble i Vicenco Guina su glazbari koji su u poslijeratnom Trogiru 1. veljače 1945. godine oživjeli Glazbu. Nakon kraćeg vremena priključili su se: Andrija Šantić, Ante Paraman, Mijo Veselić, Bruno Karežić i Vitomir Stipčić, rekla je Guina.
Ona je potom s puno emocija naglasila kako ovaj događaj posvećuje svim glazbarima koji su 200 godina bili dio društva te onim članovima koji su ne tako davno nažalost preminuli. To su: Srećo Paraman, Toni Paraman, Ante Vukman i Ante Stipčić – Pupa.
Prvi put nastupili su: Magdalena Isufi, Lea Martinović, Roko Martinović, Miho Paškalin, Nina Paškalin, Nikolina Miše, Roza Miše i Antonela Vučković.
Gradonačelnik Ante Bilić zahvalio se glazbarima što su tako dugo održali tradiciju i poželio im da to i nastave. Podsjetio je kako je Glazba neizostavni sudionik svih gradskih događanja i simbol grada.
GORDANA DRAGAN

Foto: Dino Čaljkušić