Centar za socijalnu skrb Trogir održao je završnu Konferenciju „Sretna obitelj-zdrava zajednica“ na kojoj su predstavljeni rezultati istoimenog projekta na koji se aplicirao 2019. godine za bespovratna sredstva u sklopu Poziva za dostavu projektnih prijedloga kroz operativni program “Konkurentnost i kohezija“, iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova što ga je raspisalo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU.



Vrijednost čitavog projekta iznosi 7.944.290 kuna, a Ugovorom je za taj Centar bio predviđen iznos od 3.313.354 kune. Novac je namijenjen za rekonstrukciju i adaptaciju poslovnog prostora na adresi Balančane 6 u Trogiru u koji će se ta ustanova koja je od prije osam godina djelovala na dvije lokacije do kraja ovog mjeseca preseliti. Time će trajno riješiti višegodišnje muke s prostorom koji nije bio primjeren ni za djelatnike ni korisnike.
Od 1977. kada je u staroj gradskoj jezgri na Fortinu kupljen prostor za potrebe smještaja ondašnjeg SIZ-a socijalne zaštite i Crvenog križa ustanova posluje tamo, a od 2014. zbog obima posla unajmljen je dodatni prostor u zgradi „Barbike“ u ulici Kneza Trpimira. Ni jedan ni drugi u potpunosti nisu udovoljavali uvjetima rada te nisu bili prilagođeni za rad s osobama s invaliditetom. Na novoj adresi udaljenoj desetak minuta od centra grada objedinit će se stručna i administrativna služba, a korisnicima će biti blizu doći do te ustanove smještene u prizemlju jedne od „škverovih“ zgrada do koje je i parkiralište.
Novi prostor koji je bio derutan i trebalo ga je potpuno preurediti, veličine oko 350 kvadrata, Centru je krajem 2019. kupilo Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku izdvojivši oko 4 milijuna kuna. Od bespovratnih sredstava iz EU fondova najviše novca je otišlo za građevinske radove 2.250.134 kune, a ostatak na opremanje, stručni nadzor i izradu glavnog projekta.
Od ravnateljice Jasne Jakus doznajemo kako je gotovo svaki od tamošnjih osamnaest djelatnika dobio svoj ured, a pripadajući prostori poput sanitarnih čvorova prilagođeni su invalidima kao što je i pristup zgradi. Čitavom dužinom postavljene su taktilne crte za slabovidne i slijepe osobe. Korisnicima će se pružati tzv. prva socijalna usluga koja obuhvaća inicijalni razgovor te informiranje o pravima i pružanju usluga, socijalna usluga savjetovanja i pomaganja, usluga stvaranja uvjeta za očuvanje i razvoj osobnih mogućnosti te odgovornog odnosa prema sebi i društvu.
- Nakon punih 45 godina Centar za socijalnu skrb u Trogiru dobio je svoj odgovarajući prostor uređen po svim pravilima struke i djelatnosti koju obavlja. Provedbom spomenutog projekta osigurani su prijeko potrebni i znatno bolji radni uvjeti za djelatnike te svakako i humaniji uvjeti za naše korisnike koji su sve više opterećeni brojnim problemima, kako egzistencijalnim tako i zdravstvenim te obiteljskim, istaknula je ravnateljica Jakus.
Podsjetila je kako Centar pokriva područje Trogira i susjednih općina Marine, Segata i Okruga koje broji oko 26.000 stanovnika. Prema njihovoj statistici u evidenciji je više od 1500 korisnika.
Ravnateljica Jakus se na Konferenciji zahvalila na podršci: Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i mladih, Javnoj ustanovi Rera Splitsko dalmatinske županije te partnerima na projektu splitskom Centru za socijalnu skrb i Centru za odgoj i obrazovanje „Juraj Bonači“, rekavši kako se nada da će u budućnosti na području socijalne skrbi biti još ovako lijepih priča kao što je i ova trogirska na zadovoljstvo njezinih kolega i korisnika.
GORDANA DRAGAN





