Nevjerojatna je činjenica da grad Trogir danas nema nijednu javnu česmu, osim špine na tržnici.
Javne česme dio su tradicije svih mediteranskih gradova, pa tako i Trogira koji ih je nekad imao, ali ih danas više nema i to treba mijenjati.
Jedina preostala gradska javna česma nalazi se na rivi “kod Zeca”. Ta je česma/fontana godinama neispravna, ali i potpuno nedostupna i nevidljiva od štekata ljeti.
Zato bi novu česmu trebalo postaviti na rivi i na bitno vidljivijoj lokaciji kako bi besplatna pitka voda bila uvijek dostupna svima.
Na rivi danas postoji hidrant u blizini Čiovskog mosta gdje je nekad i postjala česma, pa utoliko postoje i svi tehnički preduvjeti da se česma postavi na toj ili nekoj od lokacij duž rive.
Predlažemo i da se nova fontana za besplatnu pitku vodu/česma postavi na sredini Trga sedam palmi gdje je također nekad postojala.
Po mogućnosti, česme trebaju dobiti i svi trogirski javni parkovi, pa tako i budući javni park Soline.
Mikrolokacije česme na rivi i drugdje trebaju odrediti gradske stručne službe.
Nova česme trebaju biti suvremeno oblikovane i ispunjavati sve suvremene standarde:
– lake konzumacije vode za sve dobne skupine
– mogućnosti konzumacije za životinje u izdvojenom dijelu
– jednostavna mogućnosti punjenja vode u bočice
– česma treba biti označena na način da je odmah jasno da se radi o punktu za besplatnu pitku vodu. Uvažiti treba i činjenicu da je Trogir turističko odredište pa ta informacija treba biti usmjerena i na sve one koji ne razumiju hrvatski jezik, a rješenje je u npr. grafičkom prikazu.
Voda je javno dobro, a javne česme su pokazatelj uljuđenosti neke sredine, komunalnog, javnozdravstvenog i civilizacijskog standarda.
Stanovnici Trogira i naši gosti zaslužuju najmanje jednu javnu česmu u povijesnom dijelu grada.
Predložena incijativa ne predstavlja ni financijski ni tehnički zahtjevne stvari te očekujemo da se odmah pristupi realizaciji.
Odgovorno upravljanje grada ne pokazuje se obećanjima i planovima već akcijama. Od gradske uprave očekujemo da djeluje.
O poduzetim koracima očekujemo da nas obavijestite u zakonski predviđenom roku od mjesec dana.
Ovaj zahtjev pokrenula je Građanska grupa Trogir/ GAT, a supotpisuje ga niz organizacija, stručnjaka i građana iz Trogira i cijele Hrvatske.
Vašu podršku incijativi da Trogir (ponovo) dobije javne česme/fontane za piće možete ostaviti u komentaru na linku: facebook profilu GAT-a, jer svaka podrška čini razliku.
Podsjetimo, Građanska akcija Trogir/ GAT je neformalna aktivistička grupa koja se bavi poboljšanjima Trogira, osnovana je 2017. Godine i ni na koji način nije vezana ni uz jednu političku stranku.
Želja im je zajednički potaknuti lokalni angažman na pitanjima od javnog interesa, s ciljem razvoja demokratskih procesa i građanske participacije u odlukama koje se tiču javnih dobara i upravljanja gradom.
Izvor: Građanska akcija Trogir