12 C
Trogir
NaslovnicaVIJESTITROGIR"CESTA DUGA SKORO GODINU DANA"

“CESTA DUGA SKORO GODINU DANA”


Kada će biti završena rekonstrukcija trogirske Ulice kardinala Alojzija Stepinca od Konzuma te gradske tržnice i ribarnice do granice sa Segetom Donjim pitanje je za milijun dolara. Taj projekt vrijedan 1,7 milijuna eura uglavnom iz EU fondova čiji nositelj je Županijska uprava za ceste koji je započeo lani u srpnju trebao je biti završen u prosincu prošle godine, ali sudeći po kaotičnom stanju razrovanog gradilišta na kojemu se „odmara“ mehanizacija i „muvaju“ tek malobrojni radnici, malo tko vjeruje u najnoviju informaciju iz ŽUC-a da bi svi radovi na cesti trebali biti završeni do početka ljeta. Sumnja se i u najavu kako će promet na cijeloj trasi biti u funkciji od 1. svibnja, uz regulaciju semaforima na kraćim dijelovima trase. Uzalud je aktualna gradska vlast još početkom prošlog mjeseca ultimativno poslala poruku odgovornima da se do Uskrsa završi bar dionica od Konzuma do raskrižja s ulicom Put kapelice, zbog čega Trogirani moraju prevaliti skoro osam kilometra zaobilaznicom do Segeta. Prolongiranje je bilo do 17. travnja, a sada ponovo do 1. svibnja. I dok su građani, posebno turistički djelatnici s pravom ljuti jer se predsezona u UNESCO-ovu gradu uvelike zahuktala, i gradonačelnik Ante Bilić ih svakodnevno na „užarenoj” telefonskoj liniji smiruje, u ŽUC-u se opravdavaju kako se radi o trenutačno njihovom najsloženijem i najzahtjevnijem projektu s brojnim nepredviđenim okolnostima na koje se nailazilo.

  • Budući da se radi o cesti kroz naselje, s gusto i neuredno položenim postojećim instalacijama, za očekivati je bilo pojavljivanje otežavajućih uvjeta i okolnosti. Također, u suradnji s Gradom, HEP-om, ViK-om, Trogir holdingom i Hrvatskim telekomom, pojavili su se brojni dodatni radovi, kako bi se uz ovaj zahvat istodobno riješili i ostali komunalni i infrastrukturni problemi nevezani za županijsku cestu, a koji su se godinama gomilali. Otežavajuća okolnost je i što se dio radova na polaganju instalacija odvija ispod razine mora. Sve to je dodatno utjecalo na produljenje roka, jer se htjelo izbjeći naknadne radove u cesti, pojašnjava Hrvoje Balić, voditelj ŽUC-ove Službe za građenje.

Potvrdio je ultimativno traženje Grada Trogira da se dionica od Konzuma do ulice Put kapelice završi do 31. ožujka, ali navodno kaže kako zbog opsega poslova to nije bilo moguće, pa je rok pomaknut na 17. travnja, međutim da će se i on zbog nepredviđenih okolnosti ponovno morati produžiti do 1. svibnja, a privremena regulacija prometa preko zaobilaznice će i dalje biti važeća.

  • Iako se mislilo kako je taj dio trase istražen prilikom ranijih radova na izgradnji kanalizacije, ovo je sada prošireni zahvat i došlo je do novih arheoloških otkrića. Uz južni rub ceste (prema tržnici) otkriveni su, kako se pretpostavlja barokni bedemi, nekoliko grobnica, neke do sada nepoznate strukture, a na vidjelo su izišli i kameni rubnjaci nekadašnje tzv. Napoleonove ceste, koja je zatrpana za vrijeme izgradnje magistrale. Uz sjeverni rub ceste, ispod postojećeg nogostupa pronađeni su temelji i ostaci crkve (kasna antika-rani srednji vijek). Iako je ranije bilo poznato kako su tu ostaci crkve, mislilo se kako je manja, a nakon ovih otkrića najvjerojatnije se radilo o trobrodnoj bazilici, kazuje Balić.
  • Na toj trasi većina starih objekata nije bila spojena na postojeću kanalizaciju, već na postojeće mješovite fekalno-oborinske kanale, koji imaju ispust u more. Iako je u suradnji s ViK-om bila planirana izgradnja samo jednog novog fekalnog priključka, sada se rekonstruira kompletna mreža kako fekalije ne bi više izravno istjecale u more. Kompletno se mijenjaju i postojeće vodovodne cijevi, a što nije bilo predviđeno glavnim projektom. Zbog toga je potrebno kompletno rekonstruirati i postojeće vodovodno okno, koje je dijelom ispod ceste, a dijelom ispod trga ispred ribarnice. Zbog svega navedenog rok za završetak ovog dijela trase se mora produljiti do 1. svibnja, pravda se Balić.

Doznajemo kako kašnjenje radova neće utjecati na financiranje projekta, kako EU sredstva nisu „propala“, kako je ŽUC potraživao sve do sada uloženo te da je najveći dio potraživanih sredstava već isplaćen. Da projekt kasni zbog „arheologije“ oštro je opovrgnula Jasna Popović, pročelnica Konzervatorskog odjela Trogir.

  • Treba reći da se radi o nalazima koji potvrđuju i dopunjavaju ranija arheološka istraživanja i naše spoznaje o povijesnim slojevima kopnenog dijela grada. Bilo bi pretenciozno reći da se radi o velikim otkrićima, kad je ostatke spomenute ranokršćanske crkve otkrio naš ugledni arheolog don Frane Bulić još početkom 20. stoljeća. Posljednja sustavna istraživanja na Travarici južno od današnje ribarnice provedena su krajem 2009. i početkom 2010. godine. Upravo na temelju tih ranijih rezultata moglo se predvidjeti što se na ovome potezu može očekivati i prije početka radova na cesti, pa je investitor odnosno izvođač radova prema tome trebao planirati dinamiku arheološkog nadzora i dodatnih istraživanja koja u ovome projektu prate dinamiku građevinskih radova, a ne obratno. Sigurno je da arheologija u svakom projektu do neke mjere uspori radove, ali u ovom konkretnom slučaju govorimo o danima, a ne o nekoliko mjeseci kašnjenja čije uzroke treba tražiti drugdje, rezolutno će Popović.

Oglasio se i gradonačelnik Ante Bilić, kojega se s njegovim suradnicima često može vidjeti na terenu.

  • Sve nepredviđene okolnosti koje je navodno donijelo ovo gradilište ne mogu se nazvati nepredviđenima. Potpuno je normalno da će na takvoj jednoj lokaciji biti i arheoloških radova i da je uvijek zatečeno stanje lošije od očekivanog. Činjenica je da se prvih mjeseci radilo jako niskim intenzitetom s premalim brojem ljudi i da je upravo to uzrok kašnjenja radova. I dalje ne vidimo da se radi vikendom, ne vidimo nikoga iza 15 sati na gradilištu i ne vidimo nikakav dodatni napor da se ovo završi u koliko-toliko pristojnim rokovima. Ne sjećam se kada je u Trogiru, a i šire jedan
    projekt koji je od vitalne važnosti za mobilnost kasnio ovoliko. Ovo je probijanje rokova za 70 posto. I tko nam garantira da će biti gotovo 1. svibnja? Nemamo razloga vjerovati u to, a sve iza toga značit će ogroman problem jer u Trogiru je sezona već počela
    , zaključio je trogirski gradonačelnik Bilić.

Iako, je Balić ranije priznao da se ŽUC s ovakvim kašnjenjem i organizacijom posla na terenu dugo nije susreo i tada „opleo“ po „Cestaru“ koji je izvođač radova, sada pak navodi kako izvođač radova trenutačno radi i subotom, te da se produžilo radno vrijeme. Slika na terenu kažu mnogi to ne potvrđuje. Podsjetimo i to, kako će stanovnicima Balančana, zapadnog trogirskog naselja s približno tisuću stanovnika koji su u okruženju raskopanog gradilišta 17.-og ovog mjeseca kada su parlamentarni izbori biti otežano glasovati jer su im glasačka mjesta skroz na istočnom dijelu grada. Do birališta mogu uskim ulicama, a povratak će im brojiti kilometražu kao da su se zaputili u susjedna Kaštela.

GORDANA DRAGAN

Foto: ŽUC SPLIT

ZADNJE OBJAVE