Ovogodišnja jubilarna, 10. FESeTemana trogirskoga libra – tradicionalni festival knjiga trogirskih autora, izdavača i knjiga s trogirskim temama, održat će se u atriju Muzeja grada Trogira od 25. do 30. travnja 2022. godine. Osim svakodnevne prodajne izložbe knjiga, drugog dana FESeTemane – 26. travnja u 19:00 sati održat će se predstavljanje knjige dr. sc. Marijana Čipčića “Trogir između svjetskih ratova (1918. – 1941.)”. Knjigu će u Galeriji Cate Dujšin Ribar predstaviti prof. emer. dr. sc. Ivo Babić, Ljubomir Radić, prof., dr. sc. Marijan Čipčić, autor knjige i Daniela Kontić, moderatorica. U glazbenom programu nastupit će Nina Paškalin i Leona Alić, učenice Glazbene škole Josipa Hatzea DO Trogir.
O FESeTemani trogirskoga libra
Ova manifestacija u organizaciji Muzeja grada Trogira, nastala u povodu obilježavanja Dana hrvatske knjige prema ideji Daniele Kontić, i ove će godine posjetiteljima ponuditi preko 100 naslova trogirskih autora, izdavača ili pak knjiga s trogirskom tematikom. U radnom vremenu od ponedjeljka do petka od 9:00 do 13:00 te od 17:30 do 19:30, subotom od 9:00 – 13:00, svratite u atrij Muzeja grada Trogira, razgledajte ponudu i pronađite nešto za sebe – od poezije i beletristike preko znanstvenih studija i časopisa iz područja glazbe, filozofije, zaštite spomenika i povijesti do slikovnica za djecu.
O knjizi “Trogir između svjetskih ratova (1918. – 1941.)”
Trogir krajem Prvog svjetskog rata i u prvim poslijeratnim godinama, Mijene društveno-političkog života u Trogiru do uspostave šestosiječanjske diktature 1929. godine,Društveno politička događanja i rad trogirske Općinske uprave do kraja međuratnog razdoblja, Gospodarstvo, promet i komunalni razvoj, Društveni život, kultura i sport, Školstvo, Zdravstvo, Vjerski život poglavlja su nove knjige dr. sc. Marijana Čipčića “Trogir između svjetskih ratova 1918. – 1941.”, objavljene u izdanju Muzeja grada Splita. Ovo izuzetno zanimljivo djelo donosi brojne zanimljivosti o gradu, utemeljene na jednako brojnim izvorima iz arhiva, tiskovina i literature, popraćene velikim brojem arhivskih fotografija koje se čuvaju u Muzeju grada Splita, Muzeju grada Trogira, Zbirci Slade – Šilović, Državnom arhivu u Splitu, Zbirci Ljubomira Radića, Hrvatskom pomorskom muzeju Split, Nadbiskupijskom arhivu Splitsko-makarske nadbiskupije, …
Čitatelj će, osim političkog i gospodarskog života grada bolje upoznati i njegovu svakodnevicu u tom razdoblju. Marijan Čipčić piše i o trogirskom ribarstvu, mlinovima i ribnjacima, brodogradnji, trgovačkim radnjama i obrtima, industriji kamena, vodovodu i elektrifikaciji Trogira. Čitatelja upoznaje s Narodnom ženskom zadrugom, Veslačkim klubom Saldun, cestovnim utrkama, Jadranskom stražom, Sokolskim društvom, Lovačkim društvom, Aeroklubom Naša krila, a donosi i detalje o dobro poznatim društvima – Narodnoj glazbi, Pučko-prosvjetnom društvu Berislavić, DVD-u Trogir, HPD-u Kolo. Novim informacijama obiluju i potpoglavlja Kazališne predstave i koncerti, Kinematograf, Nogomet...
Ova će knjiga zasigurno postati neizostavan dio kućnih knjižnica svih zaljubljenika u Trogir, njegovu povijest i baštinu! Svoj primjerak možete nabaviti tijekom FESeTemane trogirskoga libra, a sigurno će vas razveseliti informacija da će na samom predstavljanju biti dostupna po sniženoj cijeni, što je svakako još jedan razlog da nam se pridružite u utorak, 26. travnja 2022. od 19:00 sati u Galeriji Cate Dujšin Ribar.
Veselimo se vašem dolasku!
O knjizi su rekli…
“Razdoblje opisano u knjizi obuhvaća vremenski raspon od 23 godine, od kraja Prvog do početka Drugog svjetskog rata. Iako minijaturan, s oko 23.000 stanovnika na cjelokupnom komunalnom teritoriju, Trogir ipak ima obilježja grada, kako po izgledu tako i po raščlanjenoj socijalnoj konfiguraciji i simboličkim funkcijama. Zbog toga je poput transparentnog urbanog modela podesan za proučavanje novije povijesti jednog dalmatinskog gradića, s protagonistima koji su konkretni “mali” ljudi s imenima i prezimenima. Autor u knjizi potanko razlaže socijalnu i ekonomsku strukturu zaostalog grada i njegova teritorija. Relativno nedavna zbivanja udaljuju se u zaborav, stoga je doprinos dr. sc. Marijana Čipčića iznimno vrijedan. Akribično, proučavanjem svih aspekata života, autor je uspio osvijetliti prilike kratkog, no burnog razdoblja iz prošlosti jednog dalmatinskog gradića.” prof. emer. dr. dc. Ivo Babić.
“Prema pročitanom sadržaju, autor dr. sc. Marijan Čipčić, na temelju arhivskog graduva i objavljene literature, obradio je temu vrlo kritički i sveobuhvatno te iznio značajne i nove spoznaje o Trogiru između dvaju svjetskih ratova koje su vezane za političke, društvene, gospodarske, vjerske, sportske i ine prilike i tako dao značajan doprinos hrvatskoj historiografiji toga razdoblja. Rukopis je vrijedan prilog za daljnja proučavanja koja imaju izvrstan temelj i uporište u brojnim autorovim postavljenim pitanjima i donesenim odgovorima. Ovom cjelovitom svakodnevicom međuratnog razdoblja na primjeru grada Trogira Čipčić je, kako po važnosti teme, tako i po načinu njezine obrade, dao originalan znanstveni rad, pokazavši da je pisanje i opisivanje prilika i života u jednom gradu itekako složen i aktualan proces.” prof. dr. sc. Zlata Živaković-Kerže.
Tekst & Foto: MGT